Psychoterapia, a choroby psychiczne
Choroby i dolegliwości o podłożu psychologicznym coraz częściej dotykają ludzi w różnym wieku. Niestety na ich wystąpienie narażone są nie tylko osoby dorosłe, lecz także dzieci i młodzież. Żyjemy w bardzo szybkim tempie, w ciągłym stresie, który towarzyszy nam już od najmłodszych lat – właściwie na etapie szkolnym. Ponadto wiele traumatycznych przeżyć oraz urazów mogą prowadzić do poważnej choroby jaką jest depresja. Nieleczona z kolei niesie szereg poważnych symptomów i dolegliwości, a z czasem może przerodzić się w o wiele poważniejsze schorzenia i choroby. Psychoterapia to szereg metod opartych głównie na kontakcie międzyludzkim – mających na celu pomoc jednostkom w rozwiązywaniu trudnych dla nich sytuacji. Psychoterapia służy także poprawie zdrowia oraz stanu psychicznego ludzi zmagających się z depresją, nieradzących sobie ze stresem oraz cierpiących na zaburzenia osobowości, czy też schizofrenię, oraz inne zaburzenia psychiczne.
Z pewnością wielu z nas w sytuacjach przygnębienia, obniżonego nastroju oraz uczucia nieradzenia sobie z codziennością zadaje sobie pytanie: ,,Czy powinienem udać się do psychologa”? ,,Czy psychoterapia pomoże mi w lepszym zrozumieniu samego siebie oraz poradzeniu sobie z dręczącymi mnie zmartwieniami?”
W jakich sytuacjach należy udać się do gabinetu psychoterapeuty?
Niekiedy trudno nam odróżnić symptomy zwykłej chandry oraz obniżonego nastroju od poważnej choroby jaką jest depresja. Bywają sytuację kiedy nie mamy ochoty przebywać w miejscach publicznych, unikamy kontaktów społecznych, a codzienne aktywności przestają sprawiać nam radość. Zwykle do takich sytuacji dochodzi w okresie letnim kiedy to bardzo dotkliwie odczuwamy brak słońca oraz witaminy D mających bardzo istotny wpływ na prawidłowy nastrój. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni i samoistnie ustępuje to w takiej sytuacji nie ma większych powodów do obaw.
Natomiast jeśli nie zauważamy poprawy po upływie około dwóch tygodni lub nasz stan się jeszcze bardziej pogłębia – warto jest skorzystać z pomocy terapeuty lub psychologa.
Psychoterapia Olsztyn zatrudnia w swym szeregu doskonałych specjalistów, którzy na swoim koncie mają szereg sukcesów zawodowych oraz pracują w oparciu o najnowsze metody leczenia schorzeń i chorób psychologicznych jakie daje współczesna psychoterapia. Jeżeli poszukują państwo sprawdzonego gabinetu oferującego pomoc psychologiczną w miejscowości Olsztyn wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać zapytanie: psychoterapia Olsztyn. W ten sposób poznamy opinie innych pacjentów oraz ranking najlepszych gabinetów psychoterapeutycznych w mieście Olsztyn.
Skutki nieleczonej depresji
Depresji oraz pozostałych chorób o podłożu psychologicznym nie należy nigdy bagatelizować, bowiem w niektórych przypadkach mogą one okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Do najczęstszych następstw depresji należą:
- spadek masy ciała związany z całkowitą utratą apetytu
- gwałtowne tycie na skutek ,,zajadania stresów”
- nadmierna senność lub całkowita bezsenność
- unikanie kontaktów społecznych oraz postępująca izolacja
- niechęć do aktywności zawodowej
- niekontrolowane napady płaczu, smutek oraz apatia
- wybuchy złości i agresji
- brak chęci do życia
- w skrajnych wypadkach myśli lub próby samobójcze
Jeżeli zauważymy u siebie lub kogoś z naszego najbliższego otoczenia kilka z wyżej wymienionych symptomów depresji, należy niezwłocznie poszukać pomocy psychologa lub psychoterapeuty.